Beslutet om att Qendresa Lubovci inte får stanna i Sverige och Motala kom för några dagar sedan. Beskedet från Migrationsöverdomstolen slog ned hennes framtidsdrömmar totalt.
– Ibland tänker jag att jag vet vad jag ska göra, men ibland vet jag inte alls. Jag vet att jag kommer jobba till sista dagen, för det har jag rätt till. Och jag vill att det ska gå så bra som möjligt för den som ska ta över och för eleverna.
Qendresa blickar ut över det sportlovstomma klassrummet och fortsätter:
– Det är bara att boka biljetten.
I avslaget står det att Migrationsöverdomstolen inte ger Qendresa prövningstillstånd. Som vi skrivit tidigare anser inte heller Migrationsverket eller Migrationsdomstolen att hon har tillräcklig anknytning till Sverige, trots studier och erbjudan om tillsvidaretjänst så fort hon tagit examen.
– Mitt liv sätts på spel. Jag har inte kvar något i Kosovo.
Vad som väntar när hon kommer tillbaka till Kosovo vet hon inte.
– Jag har tänkt att det har blivit fel när jag tidigare fått avslag, det kan liksom inte stämma. Jag känner att jag uppfyller alla krav, men så gör man plötsligt inte det. Jag hade hopp, men nu vet jag inte.
Erfarenheterna från Sverige hoppas hon kunna använda sig av i Kosovo.
– Här hittade jag en Qendresa som jag inte visste fanns. Jag såg att livet kan vara bättre, att inte behöva bli styrd av någon.
– Nu tänker jag mest på hur jag ska berätta för eleverna. Allt annat kommer lösa sig, men det är svårt när man bryr sig så mycket om alla mina elever.
Tanken på att försöka komma tillbaka till Sverige via hennes sambo finns, men när vet hon inte än.
– Det känns dock som att jag inte kommer vara här då för den jag är, eller för vad jag gjort för Sverige. Men det är klart att jag kommer försöka komma tillbaka till Sverige, till Motala där jag hör hemma.