I slutet av januari gick den stora Bett-mässan av stapeln i London. Mässan är ett återkommande arrangemang om it i skolan och samlar skolpersonal från hela världen. I år deltog två tjänstemän från bildningsenheten i Motala, men också två högt uppsatta politiker fanns med på resan. Det var bildningsnämndens ordförande Nicklas Rudberg (S) och nämndens vice ordförande Helen Isacsson (S).
– Det här är den största skoldatamässan som finns och de har ett fullspäckat program. Det är därför som många svenska kommuner och Skolverket åker dit, säger Nicklas Rudberg.
För hans del är det tredje besöket. Den här gången gick han bland annat på föredrag av Skolverket och myndighetens nordiska kollegor, samt på en endagsutbildning om hur lärplattor kan användas i undervisning.
Totalt för de fyra resenärerna kostade evenemanget kommunen 55 000 kronor. Nicklas Rudberg menar att det är väl använda pengar och att han bara tagit beslut kring det politiska deltagandet, där räkningen landade på 26 000 kronor.
– För min del har jag bara kostat resa och hotell eftersom alla föredrag som jag deltagit i varit gratis. För Helen som åkte för första gången var det viktigt att hon blev mer insatt i frågorna och därför fick hon gå en tvådagarsutbildning, säger Nicklas Rudberg.
Också Helen Isacsson var nöjd med resan.
– Det var väldigt bra dagar. Det var intressant att se vad de beslut som vi tar kan resultera i, säger hon.
Många av föreläsningarna var svenska, hade ni kunnat få den här informationen på hemmaplan?
– Nej, möjligtvis den första dagen med exempelvis utbildningen som jag var på hade jag inte kunnat få i Sverige, säger Nicklas Rudberg.
Men oppositionen reagerar över deltagandet. De tackade nej att delta och menar att andra än politiker borde fått chansen.
– Jag tycker att man ska vara restriktiv med resor. Som politiker ska jag åka på det som kan vara viktigt i min roll som politiker. Vi har tufft ekonomiskt och då tyckte vi att det var bättre att pedagoger åker än att politiker gör det, säger Tony Johansson (M).
Han tillägger att mässorna ofta ger mycket, men att det då framför allt bör vara berörda yrkesgrupper som deltar. Nicklas Rudberg håller delvis med honom.
– Jag håller med om att det borde vara pedagoger också som åker. Men det avgör inte jag utan verksamheten, säger han.