Att tacka ja till den nya uppgiften var inte helt lätt, avslöjar hon när vi ses i Motala företagsby, som ligger i gamla brandstationens lokaler. Som företagsansvarig har Åsa jobbat sedan i januari i år men till Tillväxt Motala kom hon redan 2016, genom projektet "Jobbanalysen". Hon säger att hon trivs väldigt bra med sitt nuvarande jobb, samtidigt lockar rollen som franchisetagare där man måste ha ett helhetsansvar.
– En gång företagare, alltid företagare, summerar hon sitt beslut.
Åsa, som har hunnit fylla 52 år, tänker också på en annan aspekt.
– Om jag ska checka ut om tio till tolv år vill jag kunna göra något kul som pensionär. Där är pengar ett driv och det står jag för, säger hon.
Veteranpoolen, som har 40 kontor i Sverige, gjorde en omorganisation 2013 som innebar att man successivt började gå över till att driva respektive kontor på franchisebasis. Motala är sist ut i kedjan och när Marie Lindberg, som skött verksamheten i flera år, valde att kliva av, dök möjligheten upp för Åsa. I dagsläget är cirka 100 personer knutna till Veteranpoolen lokalt och i snitt arbetar de mellan 10-12 timmar i månaden.
– Det finns en stor utmaning, säger Åsa som gärna skulle se att fler jobbade lite mer.
I samband med att hon tar över verksamheten kommer hon också att utöka spridningsområdet från Motala, Vadstena och Mjölby till Boxholm och Ödeshög. Även Askersund kan bli aktuellt.
– Mitt uppdrag blir att locka fler pensionärer och skaffa fler kunduppdrag, säger hon.
Målet är att driva verksamheten till högre volymer, men för att nå dit måste Åsa även titta på historiken, förklarar hon.
– Vad är bra, mindre bra. Hur ska vi tänka. Jag kommer att prata med alla veteraner och alla kunder. Det tar tid, men är väl investerad tid.
Åsa som ursprungligen kommer från Norrköping, började tidigt jobba inom städbranschen, redan efter grundskolan. Som 20-åring hade hon avancerat till arbetsledare. Hon har utbildat sig internt och haft olika positioner inom näringslivet. Under 1990-talet drev hon framgångsrikt ett eget städbolag. Åsa har också jobbat med sälj, bemanning- och rekryteringsfrågor och innan hon kom till Tillväxt Motala ägnade hon sig åt näringslivsfrågor i Mjölby.
– Det var som Tillväxt Motala, fast i mindre kostym.
Åsa tror att hon har flera egenskaper som kan bidra till att Veteranpoolen i västra länsdelen kan växa.
– Jag är genuint intresserad av människor, är social och lyhörd och jag ser inga problem.