Samtidigt har en ny skolprofil utvecklats vilken ska bygga på erfarenhetsutbyte och tätare samarbete mellan skolorna. Exempelvis kommer temaveckor att ha gemensamt innehåll.
– Skolor som liknar varandra har bättre förutsättningar att tillsammans skapa skolutveckling och högre kvalitet. Skolorna och medarbetarna lär av varandra och de driver gemensamt utvecklingen framåt. Det gynnar våra barn och elever, säger Innovitaskolornas övergripande chef Cristine Lysell.
Karin Boyeskolans rektor Berit Olsson har ingått i en grupp rektorer som dragit upp riktlinjerna för den nya profilen.
– Den ska bli spännande att följa. Academedias Montessoriskolor har tidigare organiserats så här och nu följer vi övriga skolor efter, säger hon.
Namnbytet sker den 13 oktober. Hur kom namnet till?
– Det föreslogs av två rektorer och vi andra tyckte att det passade bra. Innovita leder tankarna till nytänkande och vi vill ligga i framkant i sättet att undervisa.
Karin Boyeskolan har idag 360 elever, från förskoleklass upp till årskurs 9.
Blir det inte svårt för de yngsta eleverna att säga "Innovitaskolan"?
– Ja, det kanske kan bli så (skratt), det krävs nog en tids träning. Det finns ju också en väldig vana vid Karin Boye som namn, säger Berit Olsson.
Karin Boyeskolan tillkom år 2003. Motala kommun sammanfattar i katalogen över skolutbudet att skolan profilerar sig genom att lägga extra fokus på läsning och skrivning.