Megaprojektet: Nu vill de utveckla Motala stad

Motala kommun tecknar en avsiktsförklaring med byggbolaget Serneke. Tillsammans ska man utveckla området kring isanläggningarna, fältet i Varamon intill rikväg 50 och Gamla Motala Verkstad.

Motala kommun tecknar en avsiktsförklaring med byggbolaget Serneke

Motala kommun tecknar en avsiktsförklaring med byggbolaget Serneke

Foto: Anders Rörby/MVT arkiv

Motala2020-08-25 15:31

Förra året tecknade kommunen avtal med byggbolaget Serneke om att utveckla Gamla Motala Verkstad. Nu har tiden för den avsiktsförklaringen gått ut och när den nu nytecknas handlar det om ett betydligt större område. Som vi tidigare kunnat berätta finns nämligen planer på att parterna tillsammans även ska utveckla området kring isstadion och i Varamon längs riksväg 50.

Detta har man nu gjort en ny avsiktsförklaring om, något som kommunstyrelsen godkände under tisdagen.

– Det här innebär fantastiska möjligheter för Motala. Det kommer en extern, stark aktör som vill utveckla Motala stad. Det är roligt att en sådan aktör ser Motalas potential. Vi ska vara stolta över Motala, säger kommunalråd Annelie Almérus (M).

De planer som Serneke tidigare beskrivit handlar om att området i Varamon skulle kunna bli ett evenemangsområde med arenor av olika slag, men också att "bygga stad" där och blanda anläggningar med bostäder och eventuellt lite handel.

Enligt avsiktsförklaringen ska även andra parter kunna bli delaktiga i satsningen. 

Karta: K Bygg Arena
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!