KD: Unga ska få hjälp inom ett dygn

En elev i Motala som behöver komma i kontakt med elevhälsan ska garanteras att få hjälp inom ett dygn. Det anser kristdemokraterna Jan och Madelene Gyllenhammar i en motion till kommunfullmäktige.

Motionerar. Jan Gyllenhammar, en av KD-motionärerna som vill att en elevhälsogaranti införs i Motala.

Motionerar. Jan Gyllenhammar, en av KD-motionärerna som vill att en elevhälsogaranti införs i Motala.

Foto: Anders Törnström

MOTALA2018-03-04 18:00

Som bakgrund nämns rapporter om försämrad psykisk hälsa bland ungdomar under senare år. Samtidigt påminner KD-duon om att skollagen sedan 2011 kräver en samlad elevhälsa med tillgång till läkare, sköterska, psykolog, kurator och specialpedagoger.

Ändå, noterar Jan och Madelene Gyllenhammar, att det på alltför många skolor bara erbjuds ett minimum av elevvårdande insatser. Som exempel nämns att skolsköterska endast finns på plats några få timmar per vecka. Och på vissa skolor är det brist på psykologer och kuratorer. En oacceptabel utveckling när ohälsan bland unga ökar, menar motionärerna.

Med motionen vill man närmast att bildningsnämnden får i uppdrag att utreda hur en elevhälsogaranti kan införas i Motala.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om