Här möttes bilentusiasterna

Under fredagskvällen samlades ett sjuttiotal Morgans på Stora torget för sitt årliga möte.– Motala ligger perfekt i mitten, säger Åke Kjellgren, sekreterare.

Foto: Sofia Axelsson

Motala2017-05-26 20:39

Klubben, Morgan Owners Group of Sweden, har funnits i 51 år och har medlemmar i hela Sverige. I år var det den östra sektionens tur att arrangera träffen.

– Vi har blivit så väl omhändertagna av Marcus här. Att vi skulle kunna parkera så här på torget var inget vi hade förväntat oss, säger Åke.

Helgens arrangemang för klubbmedlemmarna har Statt i Motala fixat.

– Jag tycker det är viktigt att visa att Motala också kan. Vi är en stad med fina vägar och sevärdheter som passar till bland annat såna här typer av evenemang, säger Marcus Kåtorp.

Och platsen passar Morganklubben bra.

– Motala ligger perfekt i mitten, de flesta medlemmar har nära hit, säger Åke.

Reaktionerna från förbipasserande var många.

– Det är flera som har stannat och är nyfikna på vad det är för bilar, vad de kostar och varför vi är här, säger Jan-Eric Söderberg och fortsätter:

– Det bästa med en Morgan är att det är en tålig bil som håller länge, och sedan är det alltid gött med vind i håret.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!