Här kommer hushåll att bli utan vatten

Det är ännu oklart när samtliga nya läckor i Motala kan vara åtgärdade. I både Dysätter och på Vickerkullavägen är det fortfarande höga vattenflöden som först måste pumpas bort.

Helgens stora vattenläcka i Dockanområdet har sannolikt lett till att fler läckor uppstått runt om i Motala.

Helgens stora vattenläcka i Dockanområdet har sannolikt lett till att fler läckor uppstått runt om i Motala.

Foto: Rita Furbring

Motala2018-05-22 16:40

Strax efter lunchtid på tisdagen berättar anläggare Lasse Jarebäck att det ännu finns mycket vatten under marken i Dysättersområdet.

– Vi måste få bort trycket innan vi kan gräva och hitta läckan. Det är inte lättjobbat, säger han.

Kommunen informerade under förmiddagen att vattnet kommer att stängas av för ett 40-tal hushåll på Dysättersgatan 5-15, Berberisvägen, Dikarängen samt Gropgatan.

"Det finns ingen exakt prognos för hur länge vattnet kommer att vara avstängt. En bedömning är hela eftermiddagen".

Under tiden kommer det att finnas en vattenkärra i korsningen Dysättersgatan-Dikarängen.

På Vickerkullavägen drabbar den nyuppkomna läckan inga abonnenter, men platsen är krånglig att komma åt.

– Det är dåliga markförhållanden, säger anläggare Daniel Johansson som bedömer att den ledning som man behöver hitta ligger omkring två meter under vatten, i ett skogsparti med dymark.

Han tror att reparationsarbetet kommer att pågå hela veckan.

– Sedan är det viktigt att man inte släpper på vattnet för fort så det uppstår tryckstötar, säger han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!