– Det här är ett superspännande projekt, konstaterar Mark Henriksson (M), kommunstyrelsens ordförande.
Byggnationen i Norra Bråstorp ska, om detaljplanen på 56 hektar i vinner laga kraft, ske i fem etapper. I slutändan beräknas de nya bostäderna räcka åt cirka 3 600 nya invånare. Omkring 100 villor, 170 rad- och parhus och 1 600 lägenheter är planerade.
Det totala antalet bostäder är dock inte hugget i sten. Mark Henriksson menar att det rör sig om "någonstans runt 3 000 bostäder". Sani Muric, verksamhetschef för strategisk samhällsplanering, fyller i:
– Det kan det bli, beroende helt på hur man räknar. Jag har räknat upp till 2 000, men går man upp på höjden och gör mindre lägenheter kan det absolut bli mer än så.
Enligt Sani Muric är flerbostadshusen planerade att byggas mot Maxi-hållet. För att hålla en röd tråd i området ska villorna, par-, rad- och kedjehusen byggas i anslutning till de redan befintliga småhusen, längst bort i den nordvästra delen av området.
Villorna är prioriterade, då det enligt Mark Henriksson står cirka 600 personer i kommunens tomtkö i dag.
– Det gör att vi behöver göra vissa anpassningar av VA, asfalt och annat för att komma bort till det området, säger han och fortsätter:
– Hela den här exploateringskalkylen kommer över tid generera någonstans runt 69-70 miljoner kronor i intäkter, beroende på tomtpriser och annat. Det är inte något som är spikat, men i början nu ser vi att det kommer bli framtungt projekt eftersom vi behöver göra infrastruktursatsningar upp till det området.
Oppositionsråd Elias Georges (S) fyller i:
– De två första etapperna genererar kostnader, medan de övriga genererar intäkter.
Sani Muric berättar att projektet i sin helhet kommer att ta minst tio år. Varje etapp kommer att ha ett separat projektbeslut – och han konstaterar att mycket kan hända under vägens gång.
– Det här tar ganska många år att genomföra, säger han.
Detaljplanen väntas vara klar senare i år, under hösten eller vintern.
– Sedan kör vi. Jag tänker att det här är efterlängtat, säger Mark Henriksson och fortsätter:
– Sedan vet vi inte hur byggnationen kommer att bli. Vi ser att marknaden har det svårt just nu, men vår ingång är att vi måste stå redo när konjunkturen vänder. Det här är att framtidssäkra Motala.
Elias Georges fastslår:
– Det blir en ny stadsdel.