Här kan Motala få upp till 2270 bostäder

Stadsdelsutveckling av Bråstorp pågår, och har pågått etappvis. Nu går detaljplan för tredje etappen, på sammantaget 55 hektar, ut på samråd.

Detaljplanen för tredje etappen av Bråstorp går ut på samråd, från Hökartorget och norrut inklusive Mygghultstippen.

Detaljplanen för tredje etappen av Bråstorp går ut på samråd, från Hökartorget och norrut inklusive Mygghultstippen.

Foto: Peter Calén

Motala2022-02-14 06:00

En blandad bebyggelse av bostäder, från bland annat villor och parhus till flerbostadshus med upp till sju våningar, finns i planen. Till det kommer plats för skola, förskola, idrottsanläggningar och eventuellt äldreboende eller annan bebyggelse för vård. Detaljplanen för Bråstorp, etapp tre, innehåller det mesta. 

– Det här området kommer vara den mer konkreta stadsdelsutvecklingen, där bland annat Hökartorget nu hamnar mitt i Bråstorp och blir den centrala mötesplatsen, säger Sofia Edward, planarkitekt på Motala kommun.

Området ligger norr om Metallvägen, gränsar i norr och öster mot grönområden och i väster mot Bråstorps första etapp som är utbyggt, samt etapp två som planläggning pågår. I söder går gränsen mot Bråstorps centrum och handelsområdet. Infart i området blir bland annat genom en förlängning av Slingerbulten med koppling till Metallvägen.

Sammantaget kan det bli ett område för mellan 1650 och 2270 bostäder, blandat i lägenheter, villor, par-, rad- och kedjehus. Vilket innebär 3500-5000 invånare.

– Det är en jättestor detaljplan, den är på 55 hektar vilket motsvarar Motalas innerstad, och det är väldigt sällan man jobbar med så här stora detaljplaner. Det har gett oss möjlighet att kunna arbeta med blandad bebyggelse, att man har bebyggelse ganska nära in på väg och inte bara villabebyggelse, bland annat.

Från Hökartorget förslås en stadsgata till ett nytt torg i norra delen av området. Ambitionen är också att hela Bråstorpsområdet ska bindas samman på ett naturligt sätt med gång- och cykelvägar. Det kommer ta tid innan området är utbyggt men just att Hökartorget kommer ramas in och bli ett tydligt stadsdelstorg är ett viktigt del.

I planen finns också grönområden som kommer att bevaras på olika sätt.

– Det finns en ganska stor yta mitt i området där tanken är att bevara och utveckla för rekreationsmöjligheter. Det är ganska våta utrymmen men kanske kan den utvecklas med spångar för att man ska kunna röra sig i området. Men mer exakt hur det blir är inte klart, säger Sofia Edward.

Den för Motalabor kända och välbesökta Mygghultstippen finns också inom detaljplansområdet.

– Den är förbehållen för att fortsätta att vara ett naturområde, inte minst för de fina utsikten som är därifrån men en fantastisk vy över Motala.

Samrådstiden pågår till och med den 21 mars. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!