Under hösten 2017 skickade klass 2A på Norra skolan iväg en liten nalle med en lapp runt halsen.
– Vi hade läst om några som gjorde så i en av våra böcker, så vi ville göra samma sak, säger Melanie Levin, som är ägare av Nallis.
Resan började med att Nallis placerades på tågperrongen i Motala, och snart var hen ute på kontinenten.
– I London fick hen massa nya kompisar, och en ny liten mössa, säger Betty Mukamisha.
Instruktionerna som följde med förklarade att Nallis ville ut och resa och att personen som hittar nallen ska ta med den på sin resa för att sedan lämna Nallis på en ny plats för att passas vidare till en ny person.
– Den som tog med den skickade bilder och meddelanden på mejladressen, så då visste vi var den var, säger Betty.
Trodde ni att Nallis skulle komma bort?– Ja, jag trodde inte att hen skulle komma tillbaka, säger Melanie Levin.
– Man var lite orolig när det dröjde så länge mellan meddelandena, då trodde jag att den hade försvunnit, säger Abodi Abdulsalam.
Nallis reste minst 5 200 mil och gjorde stopp i bland annat Amsterdam, Berlin, London, Big White Mountain i Kanada, Franschhoek i Sydafrika och Nya Zeeland.
– Vi har lite obekräftade uppgifter om att den ska ha varit i Indien med, säger Anne Sääf, klasslärare.
Ska nallen få ge sig ut på nya äventyr nu?– Nej, den ska få stanna hemma, säger Melanie och kramar om Nallis.