I en avsiktsförklaring lovar kommunen, kommunala fastighetsbolaget AB Wettern och byggjätten Serneke att utreda en gemensam form för hur man ska gå vidare med ett stort stadsutvecklingsprojekt omfattande Gamla Motala Verkstad, området vid ishallen och vid riksväg 50. Parallellt ska kommunen också börja ta fram detaljplaner för bland annat en bandyhall vid McDonalds.
Enligt Alliansen råder full politisk enighet om satsningen.
– Det är jätteviktigt att vi har det, säger Erik Backman (M), ordförande för AB Wettern.
Samtidigt har S och MP velat. I sitt budgetförslag ville de under 2021 rationalisera bort delar av projektet och när avsiktsförklaringen kom på kommunstyrelsens bord krävdes ett antal tillägg för att de tillsammans med V skulle godkänna handlingen. Bland annat tillkom då skrivningen att en bandyhall skulle prioriteras och att den bör byggas inom två år.
– Det vi sagt var att vi vill vänta och se vad för förslag som nu kommer fram. Vi låter utredningen ha sin gilla gång under 2021, men vi säger varken bu eller bä om projektet i nuläget, säger oppositionsråd Elias Georges (S).
Så ni har inte sagt ja till själva utvecklingsprojektet och planerna?
– Det vi sagt är att det är intressant och att vi får se vad som kommer fram. Men vi anser att det är mycket som måste klargöras som samarbetsformer och tidsplan, säger Elias Georges och fortsätter:
– Vi säger varken ja eller nej i dag. Vi vill se skarpa förslag först.
Alliansföreträdarna påtalar dock att S varit med i diskussionerna hela tiden och att frågorna är förankrade tillsammans.
– Och vi kommer att fortsätta den förankringsprocessen. Vi tycker att det är viktigt att vi har politisk enighet i så här stora frågor, säger kommunalråd Annelie Almérus.
Samtidigt tillägger hon:
– Men man måste ju inhämta all faktakunskap innan man kan ta beslut annars funkar det inte. Det är inte konstigt att de ville veta mer.
I avsiktsförklaringen ingår att utreda en gemensam form för hur utvecklingsarbetet ska ske. I dokument vi tagit del av nämns ett gemensamt bolag som en lösning.
– Jag är försiktig vad gäller bolagsformer med andra aktörer än kommunala, men jag har i dagsläget för lite på fötterna för att säga något definitivt. Vi vill att man verkligen utreder olika alternativ och vad ett gemensamt bolag i så fall skulle innebär i form av skyldigheter och rättigheter, säger Elias Georges.