Föreslår höjningar på över 600 procent

Parkeringstillstånden för företagare har inte setts över på 25 år. Nu är det ändringar som väntar ­– i vissa fall höjningar på över 600 procent.

Ändrade regler. Företagarna i Motala kan få förändrade förutsättningar vad gäller parkering.

Ändrade regler. Företagarna i Motala kan få förändrade förutsättningar vad gäller parkering.

Foto: Anders Törnström

Motala2017-04-26 10:08

Nyttoparkeringstillstånden som brukas av företag som behöver ha bil parkerad i centrum har ett regelverk som inte setts över sedan 1992. Men nu är det snart ändring på det. Tekniska nämnden har tagit fram ett förslag som ska godkännas av fullmäktige, men som väsentligt förändrar regelverket och kostnaderna.

– Tillstånden är inte till för vem som helst, säger nämndsordförande Agneta Niklasson (MP).

Vilka som kan få tillstånd föreslås därför skärpas upp eftersom de kommit att beviljas mer frikostigt än så. De som kan få tillstånd ska enligt förslaget bli hantverkare, fastighetsskötare, godstransporter och sjukvårdspersonal.

Priset höjs dock från tidigare 1500 kronor till 3000 kronor per år, alltså en fördubbling. Men för de företag som vill ha nyttoparkeringstillstånd och som inte tillhör de grupper som angetts blir höjningen desto högre. Då landar prislappen på 11 000 kronor, alltså en höjning på över 600 procent.

– Då utgår taxan från vad en sms-parkering kostar. Då är det mer av bekvämlighet att man löser ett sådant kort. Samtidigt får man ju också stå längre, säger Agneta Niklasson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om