Klockan 10 på tisdag kommer en invigningsceremoni av de tre nya flaggstängerna att hållas utanför föreningens lokaler på Holmsvägen.
– Vi kommer att fira Sveriges nationaldag genom att hala upp flaggorna, sjunga några sånger och sedan bjuda på fika, säger Tanja Ronkainen, vice ordförande i föreningen.
– Både den svenska, finska och svenskfinska flaggan kommer att hissas upp, tillägger Antero Nybacka, ordförande i föreningen.
I år firar Finland dessutom hundra år som självständigt land. Och detta jubileum var en stor anledning till att Finska föreningen i Motala valde att göra denna investering just nu.
– Vi har pratat om att göra det i flera år. Men beslutet har mognat fram nu när det är hundraårsjubileum, säger Tanja Ronkainen.
De tre flaggorna kommer primärt att vaja i vinden under allmänna flaggdagar. Men även vid andra speciella tillfällen, som när en medlem i föreningen fyller år eller dylikt.
– Det är viktigt att den finska flaggan kan vaja bredvid den svenska när det är självständighetsdagar eller andra speciella tillfällen, säger Antero Nybacka.