– Det är kul med mat och det finns så otroligt mycket mat, det är väldigt roligt att man aldrig blir fullärd, säger kockeleven Anette Syrén.
På Carlsunds vuxenutbildning till både kock och servering studerar Marwa Mohammed, Niklas Lövgren, Samantha Petersson, Sandra Poelman, Leo Nyholm, Mimmi Persson och Anette Syrén sin andra termin. Till nästa sommar är de redo att gå ut i arbetslivet som kock, servitris eller servitör.
En gemensam nämnare bland eleverna är just kärleken till mat. Av eleverna som är på plats i restaurang Blåklintens lokal på Carlsund är det bara Sandra Poelman som tänkte på att det är goda jobbmöjligheter efter avslutad utbildning. De andra följde bara matpassionen.
– Jag blev uppsagd under corona så jag började titta på lite andra utbildningar, till exempel ekonomi. Men jag valde kockutbildningen då chansen att få jobb är stor och den är inte så lång heller, bara 1,5 år, så det var värt att testa. Blir det inte bra är det bara ta en annan utbildning, säger hon.
Medan Niklas Lövgren däremot är driven av just kärleken till mat och service. När han studerade på gymnasiet var det just Hotell och restaurang som gällde. Men han hoppade av skolan och nu några år senare var det läge att åter ta upp drömmen om att jobba med mat och dryck.
– Jag har alltid varit intresserad av matlagning och kan tänka mig att jobba med à la carte de första fem åren. Men helst skulle jag nog jobba som bartender, jag håller på och läser lite sådana kurser nu vi sidan av. Jag är en social person och älskar att prata. Det är ett väldigt socialt arbete man pratar med kunden och de i serveringen också, säger han.
För Marwa Mohammed, som tidigare arbetade som barnskötare, lockar ett roligt och stabilt arbete. Efter utbildningen ser hon gärna att hon arbetar på kommunens måltidsverksamhet, då hon har barn att ta hand om.
– Efter utbildningen hoppas jag få jobb i kommunen. Jag har familj så det passar bra att inte jobba helger, säger hon.
Hur ser ni på framtiden?
– Alla säger att det är bästa tajmingen att plugga nu för att få jobb, säger Niklas Lövgren och Anette Syrén fyller i.
– Just nu är det väl perfekt att studera och det är nog delvis på grund av coronaviruset. Många restauranger fick stänga och då har kockarna hittat ett nytt jobb, säger hon.