Båt började brinna och sjönk – två fick simma i land

Räddningstjänsten larmades på fredagskvällen till en befarad båtbrand norr om Tjällmo och nordväst om Finspång. Två personer tvingades överge båten och simma i land.

Motala2021-05-28 18:23

Det var vid klockan 18 som larmet om branden kom. Enligt tidiga uppgifter från SOS Alarm brinner det på en båt i Annsjön i norra delen av Östergötland.

Kort efter larmet uppgav räddningstjänsten, som är på väg till platsen, att båten ska ha börjat brinna under färd.

– Vi vet inte varför det började brinna, om det var bensin eller något annat. Allt gick i alla fall väldigt fort, säger Pedher Helmer, inre befäl vid Räddningstjänsten Östra Götaland.

De två personer som befann sig ombord tvingades överge båten simma i land, en sträcka på cirka 70 meter. Ingen av dem kom dock till skada. 

– De klarade sig förhållandevis bra. De behövde inte följa med till sjukhuset, säger Pedher Helmer.

Enligt honom gick båten, som låg i en vik, inte att rädda.

– När vi kom fram undersökte vi om vi kunde släcka och bogsera den, men helt plötsligt tog den in vatten i aktern och sjönk på någon halvminut. Det var inte mycket för oss att göra.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!