Årliga 100-miljonerslån räcker inte

Majoriteten flaggar för 100-miljoners lån till investeringar de närmaste åren. Men det räcker inte menar ekonomichefen.

Att låna 100 miljoner om året räcker inte för Motala kommun, menar ekonomichefen.

Att låna 100 miljoner om året räcker inte för Motala kommun, menar ekonomichefen.

Foto: Tomas Oneborg/SvD/TT

Motala2018-01-06 10:00

I en intervju förklarade kommunalråd Camilla Egberth (S) att majoriteten vill fortsätta att satsa offensivt på investeringar i kommunen. Det krävs i det nuvarande tillväxtläget.

Majoriteten talar om ytterigare årliga lån i 100-miljonersklassen. Klarar kommunen det?

– Behoven är betydligt större än 100 miljoner kronor om året. Vi behöver ju låna till den taxefinasierade delen (exempelvis va-nätet) också. Ska man sedan bygga en aktivitetshall och en simhall så behövs givetvis mer än 100 miljoner kronor om året, säger ekonomichef Anders Neuman.

Klarar kommunens ekonomi att låna långt över 100 miljoner om året?

– Vi har i dag en skuld på 600 miljoner kronor och om några år lär den ligga över en miljard. Sedan måste vi börja betala av. Det funkar att låna i det korta perspektivet, men vi måste tänka långsiktigt också. Det är därför som vi satt upp nya mål för ekonomin. Man kan inte bygga simhallar varje år.

Alliansen vill ju inte bygga aktivitethall och låta andra ta hand om byggandet av nya äldreboenden. Är det en lösning?

– Ekonomiskt blir det billigare i det korta perspektivet, men det är ju också en fråga om vad du vill politiskt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!