Bakluckeloppiset i Fivelstad under lördagen blev en relativt kall men välbesökt tillställning.
– Det är ett smidigt sätt att anordna loppis på, säger Carola Blomberg, arrangör.
Ett 20-tal bilar står på den stora gräsmattan och stundtals är besöksparkeringen nästan full. Några ställer ut sina loppisobjekt på bord medans andra har arrangerat en hel garderobsupphängning i skåpbilen.
Frida Lagerqvist är en dem som ställer ut, hon har allt från egensydda mössor till köksutrustning.
– Det här är första gången jag själv står och säljer på ett bakluckeloppis, annars är jag en flitig besökare på olika loppis.
Stefan och Lillemor Eld från Motala går omkring och letar fynd bland bilarna.
– Jag tittar mest och är nyfiken på vad som finns. Kul att kunna göra en utflykt till landsbygden och titta nu när det är svårt att gå i affären på grund av pandemin.
Arrangörerna Johanna Karlsson och Sandra Andersson fick idén när de själva var på ett bakluckeloppis i Bergs slussar.
– Vi vill liva upp landsbygden och allt som sker behöver inte vara inne i stan. Det går utmärkt att anordna saker ute på landet med, säger Sandra Andersson.
Kommer ni göra liknande evenemang igen?
– Ja vi planerar för ett liknande loppis redan i vår. Man måste vara konsekvent och köra vidare även om man skulle misslyckas på först försöket. Vi är nöjda med hur allt har gått och trots lite kallt väder verkar alla vara på bra humör, säger Carola Blomberg.