– Vi jobbar på att bli ännu mer aktiva i föreningen. Vi har bland annat gjort upp en handlingsplan hur vi ska värva fler medlemmar, berättar Birgitta Wastesson i Mjölby hembygdsförening.
Nytt för i år är att varje hus på hembygdsgården har fått en alldeles egen husvärd.
– Tanken är att varja gång hembygdsgården har ett arrangemang ska någon finnas på plats vid varje hus, berättar hon.
Husvärdarna kommer också arbeta med att inventera respektive hus.
En utställning som föreningen är extra stolta över som kommer till sommaren, är Jakob Anckarsvärds utställning ”Nationalparafraser”. Där konstnären tolkar kända verk av Nationalmuseums målningar. Den kommer att kunna ses hela juni i stora museet.
Utställningen ”Made in Mjölby” blir kvar i sommar också, och ska utökas med fler företag. I Bergastugan blir det en syslöjdsutställning.
En nyhet för skolbarnen är att föreningen kommer anordna sekelskiftsdagar även för 6-åringar i år.
– Eleverna kommer få pröva på att tvätta på gammalt vis, nysta garn, och såga ved bland annat, säger Marita Holmberg, Mjölby hembygdsförening.
Det är första gången som så små skolbarn kommer till våra sekelskiftsdagar. Vi tror att det är ett bra sätt att få yngre barn att lära sig om hur det var förr i tiden, säger Birgitta Wastesson.
Även på föreningens hemsida har man gjort en del förbättringar. På Mjölby hembygdsförenings hemsida finns nu bilder från gamla Mjölby att bläddra bland. Via bygdeband.se har fotogruppen som varje vecka träffas, lagt ut och katalogisera bilder från Mjölby kommun.
mia.karlsvard@corren.se