Syftet med ansökan är enligt ansökan att man vill avveckla affärsverksamhet i Ryssland.
Det handlar om att Toyota Material Handling Europe (TMHE) vill sälja sitt säljbolag i Ryssland. Dotterbolaget har funnits kvar efter att sanktionerna inleddes mot Ryssland.
– Det är en ren formalitet. Vi har sedan länge avslutat våra affärer där. Vi tog väldigt tidigt beslut att sluta skicka produkter och reservdelar – redan innan bestämmelser om sanktioner kom, säger Jonas Lindell som är kommunikationschef på TMHE i Mjölby.
För att även formellt bryta banden med säljbolaget behöver man nu Kommerskollegiums godkännande för att sälja det, och det har man också fått, enligt Jonas Lindell. ”Kommerskollegium saknar rimliga skäl att anta att varorna kan vara avsedda för en militär slutanvändare eller ha militär slutanvändning i Ryssland”, skriver myndigheten i beslutet. Dessutom behöver TMHE ha godkännande från ryska myndigheter. Beslut därifrån har däremot ännu inte kommit.
– Bolaget där har försökt upprätthålla sin affär. Men det har skett helt isolerat som en satellit från vår del.
Att TMHE inte tagit detta steg tidigare är av hänsyn till den personal man haft på det ryska säljbolaget.
– Vi har inte velat lämna dem vind för våg.
Har de kunnat fortsätta sälja era produkter?
– Ja, det har varit praktiskt omöjligt att ta hem de grejerna. Men det är en verksamhet som inte understötts från oss. Vi har klippt de banden. Vi har efterlevt sanktionerna redan innan de kom på plats, säger Jonas Lindell.