Det är den nationella samarbetsorganisationen Ideell Kulturallians som nu uppmuntrar lokala kulturföreningar runt om i landet att söka pengar för att få möjlighet att pröva något nytt, utveckla nya arbetssätt och tekniker som fungerar smittsäkert. Pengarna, totalt nio miljoner kronor, kommer från Postkodlotteriet.
– Man kan få max 100 000 kronor, berättar verksamhetschefen för Ideell Kulturallians, Gunnar Ardelius.
Han uppmuntrar både små och stora kulturföreningar som övervintrat i väntan på att pandemin ska gå över att söka. Det kan gälla allt från att skapa smittsäker kulturverksamhet på plats, till att utveckla den digitala kulturen eller köpa teknik och tjänster som möjliggör det.
– Vi är väldigt öppna för vad man kan söka för, trösklarna är låga, säger Gunnar Ardelius
Det ena kravet är att kulturföreningen som söker ska vara medlem i någon av de 18 nationella föreningar som ingår i kulturalliansen, som exempelvis Riksteatern, Bygdegårdarnas riksförbund, olika studieförbund eller Våra gårdar.
– De allra flesta kulturföreningar är anslutna till en av våra medlemsorganisationer men vi uppmuntrar också andra föreningar att samarbeta med någon av våra medlemmar.
Cirka 150-200 aktörer runt om i landet beräknas få stöd genom projektet ”Kulturens kapillärer – Stöd och utveckling av den ideella kultursektorn under coronakrisen och i en återuppbyggnadsfas”.
Ansökan ska vara inne senast 7 april och den som beviljas stöd ska genomföra och redovisa sitt projekt under 2021.