Nu ska 103-åriga Ruth flyga in i Guinness rekordbok

På Mors dag ska 103-åriga Ruth Larsson från Mjölby kasta sig ut ur ett flygplan och bli den äldsta fallskärmshopparen i världen. Hon vill komma med i Guinness rekordbok.

Ruth Larsson och dottern Birgitta Lindström. Birgitta är inte orolig inför rekordhoppet. "Nä, hon får göra som hon vill."

Ruth Larsson och dottern Birgitta Lindström. Birgitta är inte orolig inför rekordhoppet. "Nä, hon får göra som hon vill."

Foto: Fredrik Sandberg

Mjölby2022-05-18 09:30

Ruth Larsson är 103 år och i slutet av maj ska hon hoppa fallskärm. De som följt hennes framfart i luftrummet under de senaste åren vet att hon har högtflygande planer.

– Jag vill komma med i Guinness rekordbok, säger hon.

undefined
Ruth Larsson och dottern Birgitta Lindström. Birgitta är inte orolig inför rekordhoppet. "Nä, hon får göra som hon vill."

Är du en tävlingsmänniska?

– Det har jag aldrig varit förut. Det har kommit nu. Men har jag börjat det här så vill jag fortsätta.

Dottern Birgitta Lindström håller med om att Ruth aldrig varit en tävlingsmänniska tidigare.

– Jag vet inte var det kommer ifrån, säger hon. När mamma flög skärmflyg första gången var hon 90 år och då fanns det inte med att hon skulle slå rekord.

Birgitta säger att det var önskan att få sväva som var drivkraften när Ruth bokade in skärmflygningen. Men tyvärr bokade Ruth fel. Tanken var att hon skulle hoppat fallskärm då, men det blev skärmflyg.

– Jag vet att Ruth sa vid något tillfälle att hon inte ville dö nyfiken, säger Birgitta. Hon hade aldrig gjort något så våghalsigt tidigare under livet.

undefined
Ruth Larsson är 103 år och i slutet av maj ska hon hoppa fallskärm. "Jag vill komma med i Guinness rekordbok", säger hon.

Efter skärmflyget blev det luftballong – vid 95 års ålder.

– Det tyckte jag var mesigt, säger Ruth. Man steg upp och sedan flög man en runda bara och sedan ner igen.

2019, när Ruth var 101 år blev det äntligen dags för fallskärm.

– Det var jättefint att sväva där uppe. Man går upp till 4000 meter så man hinner se mycket innan man kommer ned.

Då var hon inte den äldsta personen i världen som hade gjort ett så kallat tandemhopp. I augusti samma år hoppade Kathryn Hodges från USA in sig i Guinness rekordbok, 103 år och 129 dagar gammal.

Uttrycket "late bloomer" passar väl in på Ruth. Birgitta berättar att Ruth var hemma och tog hand om de fem barnen tills hon var drygt 60 år. Då började hon arbeta.

– Jag jobbade i tygaffär tills jag var runt 80 år, säger Ruth.

undefined
2019, när Ruth var 101 år blev det äntligen dags för fallskärm. "Det var jättefint att sväva där uppe. Man går upp till 4000 meter så man hinner se mycket innan man kommer ned."

Är du aldrig rädd när du är uppe i luften?

–Haha nej då, ner kommer jag ju alltid. Man får lyfta på fötterna när man kommer ned så att de inte slår i för hårt. Jag ska inte förhäva mig, men jag tror att jag har bra benstomme.

Birgitta är inte orolig inför rekordhoppet.

– Nä, hon får göra som hon vill.

undefined
Press till vänster, instruktör Joachim Johansson till höger och Ruth Larsson i centrum.

Ett barnbarnsbarn har hjälpt Ruth med läkarintyg inför hoppet. 

– Hälsan är inget hinder i alla fall.

På Mors dag, den 29 maj, sker rekordförsöket på Skärstad flygfält utanför Skänninge om väder och vind tillåter.

Finns det något tror du som gör att hoppet inte blir av?

– Det är väl om jag dör innan, säger Ruth och skrattar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!