Musikelever spelade för äldreboenden

"Underbart!" Bo Holmer är mer än nöjd med underhållningen när han rullat ut utanför äldreboendet Bokens entré för att lyssna på blåsorkestern Rockstar.

Bo Holmer, Harry Johansson och Anna-Maj Winér njuter av musiken från Kulturskolans 11-åringar i blåsorkestern Rockstar.

Bo Holmer, Harry Johansson och Anna-Maj Winér njuter av musiken från Kulturskolans 11-åringar i blåsorkestern Rockstar.

Foto: Sune Johansson

Mjölby2020-05-05 10:00

På måndagen hade tre blåsorkestrar och en stråkdito från kulturskolan i Mjölby en annorlunda och coronasäker konsertdag. Eleverna brukar få åka på en resa vid den här tiden och visa upp vad de övat in under terminen. Förra året spelade de i Stockholm, bland annat i Gamla stan. I år blev det äldreboenden i gamla Mjölby i stället efter att ett visst virus från Kina satt stopp för det mesta den här våren. Varken resa eller publik ingår ju i myndigheternas rekommendationer.

– Det här är jättebra, vi har det ganska tråkigt annars nu. Inga besökare får ju komma. Så det är bäst att passa på när det händer nåt, säger Bo Holmer som sitter på parkett utanför ingången tillsammans med de medboende på hans avdelning, Anna-Maj Winér och Harry Johansson.

"See you later alligator", "Diana". Nog är det rocklåtar så det förslår som orkestern Rockstar serverar i aprilkylan.

– Det är lite svårt när det är snabba takter, berättar saxofonisten Olivia Andersson efter konserten.

– Ja, man blir lite stel i fingrarna liksom, fyller kompisen Lova Birath i, som även hon spelar sax.

När de kört sina sex låtar, inklusive "When the saints" tar de sina notställ och går runt huset för att spela ett set till för dem som bor åt andra hållet.

– Sen ska vi visst ha tipspromenad och äta korv, säger Olivia.

Barnen har fått dela upp sig i grupper och besöker olika stationer med aktiviteter under dagen, som kulturskolan planerat in på en studiedag.

Karta: Boken
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!