Körde in i skylt – hade 2,52 promille i blodet

Den 65-årige bilföraren körde av vägen och kolliderade med en vägskylt. Det visade sig att han hade 2,52 promille alkohol i blodet.

Den 65-årige mannen körde av vägen och kolliderade med en vägskylt. I bilen fanns flera ölburkar. (Bilderna är hämtade ur förundersökningen.)

Den 65-årige mannen körde av vägen och kolliderade med en vägskylt. I bilen fanns flera ölburkar. (Bilderna är hämtade ur förundersökningen.)

Foto: Polisen

Mjölby2023-03-02 05:00

På eftermiddagen den 18 februari larmade ett vittne polisen om att en bilförare kunde vara påverkad av alkohol. Polisen började leta efter bilen. Efter en stund kom nästa larm: Bilen som polisen letade efter hade kört i diket på länsväg 1006, nära Skänninge. Bilen hade kört av vägen och kolliderat med en vägskylt. 

Den 65-årige föraren var fysiskt oskadd – men det stod snart klart för polisen att han var kraftigt påverkad av alkohol. Alkoholkoncentrationen i hans blod uppgick till 2,52 promille.  Gränsen för grovt rattfylleri går vid 1,0 promille. 

65-åringen, som nu har åtalats för grovt rattfylleri, har i förhör erkänt brottet. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!