Hyrorna upp med 4 procent nÀsta Är

Det blir omkring 4 procents hyreshöjning nÀsta Är, nÀrmare 300 kronor för en trea i Mjölby. Det Àr vad Bostadsbolaget och hyresgÀstföreningen kommit överens om.

NĂ€rmare 300 kronor mer i mĂ„naden för en normalstor trea fĂ„r boende i Bostadsbolagets hyresrĂ€tter rĂ€kna med frĂ„n 1 januari. Övriga hyresvĂ€rdar lĂ€r följa efter.

NĂ€rmare 300 kronor mer i mĂ„naden för en normalstor trea fĂ„r boende i Bostadsbolagets hyresrĂ€tter rĂ€kna med frĂ„n 1 januari. Övriga hyresvĂ€rdar lĂ€r följa efter.

Foto: Fredrik Sandberg

Mjölby2022-12-07 17:00

För nyproducerade lÀgenheter blir det nÄgot lÀgre höjning, 2,4 procent. I genomsnitt blir det 3,5 procents höjning frÄn 1 januari 2023.

MÄnga hyresvÀrdar i landet har aviserat betydligt högre krav, runt tio procents höjning. Andra har inte gett nÄgra yrkanden alls utan avvaktat.

– Jag tycker att det varit ett bra samtalsklimat i Mjölby. Vi har haft samförstĂ„nd kring att höga hyreshöjningar inte gynnar hyresgĂ€sterna, sĂ€ger Ylva Bohlin Lövgren, förhandlare pĂ„ HyresgĂ€stföreningen region Sydost.

Det ursprungliga yrkandet frÄn Mjölbys kommunala bolag Bostadsbolaget var pÄ 5,4 procent. Motivet Àr ökade kostnader för taxor och fortsatt behov av underhÄll.

HyresgÀstföreningen menar att det varit ett speciellt förhandlingslÀge i Är med tanke pÄ inflationen. Det höga kostnadslÀget stÀller till det för bÄda parter. "HyresgÀster har smÄ marginaler och riskerar att tvingas flytta och förlora sina hem om hyrorna höjs för mycket", skriver man i pressmeddelandet.

I Är har en överenskommelse trÀffats centralt mellan hyresgÀsternas representanter, Sveriges AllmÀnnytta och landets övriga fastighetsÀgare. Avtalet innehÄller fem punkter som hur förhandlingarna ska ske och vilka faktorer som ska tas hÀnsyn till i samtalen om nya hyror. Tanken Àr att överenskommelsen ska underlÀtta vid lokala förhandlingar.

– Avsikten med det Ă€r att vi lĂ€ttare ska komma överens lokalt och undvika att det gĂ„r till prövning. Och det har vi lyckats med sĂ€ger Ylva Bohlin Lövgren.

Avtalet kan "bidra till en bÀttre fungerande och mer förutsÀgbar hyresmarknad", skriver HyresgÀstföreningen pÄ sin hemsida.

Ylva Bohlin Lövgren menar att taxorna i Mjölby ökar med mer Àn den ovanligt stora höjning som hyresgÀsterna drabbas av frÄn januari. Till exempel höjs sopavgifter och VA-taxor med 10 respektive 13 procent frÄn Ärsskiftet. FjÀrrvÀrmen blir ocksÄ dyrare. Den Ärliga höjningen av hyrorna i allmÀnnyttan har de senaste Ären brukat ligga pÄ kring tvÄ procent, alltsÄ hÀlften mot den nu aktuella.

– Men det Ă€r hyresvĂ€rden som tar en stor bit av kostnadsökningarna, menar Ylva Bohlin Lövgren.

För en normalstor trea innebÀr den avtalade höjningen frÄn 1 januari nÀrmare 300 kronor mer i mÄnaden. För mer nybyggda hyresrÀtter nÄgot mindre. Men det Àr ÀndÄ frÄn de nyproducerade lÀgenheterna som huvuddelen av bolagets hyresintÀkter kommer, menar Ylva Bohlin Lövgren.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!