I en trädgård i Mjölby sitter en snart 105-åring kvinna med en glittrig hatt på hjässan. För mindre än två år sedan tog Rut Larsson ett världsrekord då hon var den äldsta person som någonsin hoppat fallskärm.
Hon har varit med om en del födelsedagar.
– Det är ungefär som alla andra år än så länge. 105 är en ganska hög ålder, man har varit med om många födelsedagar som man tänker på och minns idag, berättar hon och ler.
Rut Larsson tycks inte vara på jakt efter fler världsrekord, däremot verkar hon leva ett aktivt liv.
– Mamma går och spelar boule två gånger i veckan med SPF som är en förening för äldre här i Mjölby, berättar dottern Ulla Eriksson Bergman.
– Hon väljer att bo ensam i en lägenhet på andra våningen, i ett hus utan hiss dessutom. Hon är en riktig kämpe och tar sig upp för trapporna på egen hand.
Dagen till ära har det fyllts på med folk i den lilla trädgården. Det är familj och vänner till Rut som samlats hos födelsedagsbarnets dotter.
– Jag har fem barn, 19 barnbarn och 32 barnbarnsbarn, berättar 105-åringen.
Ulla Eriksson Bergman, som är dotter till Rut Larsson, förtydligar att alla släktingar inte kunde komma idag och att hennes redan tätt befolkade trädgård hade varit betydligt fullare om så var fallet.