Nere på marken hörs ett dovt surrande ljud från helikopterns roterande rotorer. Corren fick chansen att flyga med när Mjölby Svartådalens Energi AB inspekterar Mjölby kraftnäts elområde över Motala, Linköping och Mjölby.
Jag står mitt ute på ett fält strax utanför Mjölby och väntar på att helikoptern ska landa.
Mäktigt.
Snabbt och lågt flyger piloten Curt Ögren över mitt huvud. Han gör en tvär sväng med den röda helikoptern i den blåa himlen, och landar på det gula nyskördade fältet. Curt Ögren är en van pilot. Han jobbade förr på Malmen som flyglärare. Nu kör han MSE:s besiktningsman Oscar Björnson så att han kan besiktiga elledningarna.
Oscar Björnson springer hukande ut ur helikoptern för att möta mig. För att jag ska få åka med, måste Oscar stanna på marken. Helikoptern rymmer bara två passagerare.
Upp, upp, upp åker vi. Men inte särskilt högt. Bara en bit ovanför trädtopparna.
– Målet är att kunna flyga så lågt som möjligt för att kunna inspektera elledningarna, förklarar Curt Ögren.
Han flyger tätt ovanför ledningarna och visar hur nära han flyger så att Oscar Björnson så noggrant som möjlig kan inspektera elledningarna.
– Den här helikoptern ser du innan du hör den. Helikoptern har fyra blad i stjärtrotorn. Tack vare det, halverar man varvet. Det minskar ljudet till hälften, berättar Curt Ögren.
Där jag får flyga med nu är det bara åkerfält. Flygområdet består också av många hästgårdar. En tystgående helikopter blir mer skonsamt för djuren.
När vi återigen är nere på marken berättar Oscar Björnson att arbetet går ut på att kontrollera anläggningen för att ingen ska kunna skada sig.
– Vi gör en besiktning varje år. Om jag sedan ser något som är fel gör jag en bedömning ifall det måste åtgärdas med en gång, eller om det kan göras enligt det planerade underhållet, berättar Oscar Björnson.
En del andra energiföretag filmar, andra besiktigar bara från marken. Oscar Björnson säger att göra besiktningar via helikopter av en besitkninsman är oslagbart.
– Jag kan se ett misstänkt fel, och be Curt att han åker en sväng till. På så sätt upptäcker vi lättare fel och kan åtgärda dem snabbare. Från marken är det svårare att se eventuella fel. Skulle man bara placera en filmkamera på en helikopter tar de också längre tid att gå ingenom materialet. Det här är det bästa sättet, säger Oscar Björnson.
MSE:s inspektion från helikopter pågår fram till början på nästa vecka.