Den anhållne mannen, som sedan tidigare är känd av polisen, har sökts av polisen sedan dådet i Skänninge ägde rum i början av förra veckan.
– Vi har vetat vem mannen är, men han har lyckats hålla sig undan tills nu. Han greps i Mjölby i måndags, säger Camilla Thorström, förundersökningsledare, polisen i Mjölby.
Vid händelsen som inträffade i Skänninge kom ingen person till skada, dock ska en bil och en mattställning ha börjat brinna då mannen kastade flaskor med brännbar vätska omkring sig.
– Vi har inlett förhör med honom, och förhören pågår fortfarande, säger Camilla Thorström, som även berättar att en åklagare nu har blivit utsedd i ärendet.
Mannen sitter nu alltså anhållen misstänkt för försök till mordbrand, men huruvida mannen kommer att häktas är ännu oklart.