Dags för ridläger och käpphästhoppning: "Roligt"

Ridsugna och hästtokiga barn är under sommaren välkomna till Mjölbys ridskola på ridläger. Under vecka 27 pågår den tredje av sommarens fyra lägerperioder.

Ester Persson på hästen Maya.

Ester Persson på hästen Maya.

Foto: Agnes Ganestål

Mjölby2021-07-07 16:00

Barnen på ridlägret har, när vi är där, delats upp i två grupper. Ena halvan av gruppen befinner sig på ridbanan för hoppning medan de andra hoppar käpphäst på en gräsmatta intill stallet. Ester Persson, 10 år, är en av deltagarna som sitter i sadeln på en riktig häst. I dag rider hon på Maya.

– Maya kan vara lite svår att få fart på, men hon är väldigt mysig. Vissa andra hästar vill inte stanna istället, ler Ester och stryker Maya över pälsen.

undefined
Ester Persson på hästen Maya.

Snart bromsar 11-åriga Meya Karlsson in hästen Tequila intill Ester och Maya. Meya berättar att hon under lägret har lärt sig mer om att rida utan stigbyglar.

– Då ska man tänka på att trampa ner hälen, förklarar hon.

undefined
Meya Karlsson har under lägret lärt sig att rida bättre utan stigbyglar, berättar hon.
undefined
Molly Löthell och hästen Leopold.

Efter hoppningen med de levande hästarna är det dags för käpphästhoppning. Ingrid Törnblom, som är en av ridlärarna under lägren, berättar att försäkringsbolaget Agria skänker 10 kronor till barncancerfonden per käpphästhoppande ekipage under sommaren.

– Vi tyckte det var en kul grej att göra i samband med våra läger, så vi har haft ungefär 60 rundor hittills, förklarar hon.

undefined
Ingrid Törnblom, lägerledare, hoppade också en runda med en käpphäst till förmån för barncancerfonden.

11-åriga Alva Drevinger hoppar en runda med sin käpphäst Elton. Hindren är drygt 70 centimeter höga och Alva och Elton flyger över dem utan problem.

– Det är roligt att slå höjdrekord, säger hon efter hoppningen.

undefined
Alva Drevinger med käpphästen Elton. Deras höjdrekord är 125 centimeter.

Vad är ditt höjdrekord?

– Oj, 125 centimeter kanske?

Att pengar skänks till barncancerfonden för varje käpphästhoppning tycker Alva är väldigt bra.

– Det gör det mycket roligare att hoppa.

undefined
Dags att ge fölen hö. Lägret innefattar nämligen inte bara ridning och käpphästhoppning, utan även teorilektioner och andra aktiviteter.
undefined
Ett av fölen på Mjölby ridskola.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!