Anders Sörenson i Västra Harg har skickat in medborgarförslaget. Han är besviken på att kommunen inte alls har kommenterat gruppens förslag om att fiska upp mycket skräpfisk.
– Det har gett gott resultat på annat håll, bland annat i Svinstadsjön utanför Linköping, säger han.
Det handlar där också om en övergödd sjö med återkommande algblomning. En yrkesfiskare tog bort närmare 25 ton vitfisk ur sjön under perioden 2006-2012.
– Det pågår fortfarande. Yrkesfiskaren i Roxen har kvar ett nät i sjön. Det har blivit markant bättre vattenkvalité, säger Pär Sunesson, ordförande i Fiskevårdsföreningen och kassör i Vattenvårdsföreningen.
Vitfisken rör dels upp botten så att fosfor frigörs, dels äter den upp djurplankton, vilket leder till att mängden växtplankton ökar vilket i sin tur ökar övergödningen. Det blir obalans i sjön.
Braxen och mört har fiskats upp, medan gös lagts tillbaka. Det har gynnat både fritidsfisket och badmöjligheten, menar Pär Sunesson.
– Jag har en granne som för några år sedan tog upp vatten i en hink. Det luktade illa. Men nu är det klart och fint. De senaste somrarna har det gått att bada i sjön.
Jenny Asp Andersson på miljökontoret ser inte en sådan åtgärd som en lösning på kort sikt.
– Det är en metod som man kan göra men det är absolut inte något som ger snabb effekt. Det måste man återkomma och vara ganska ihärdig med, menar hon.
Först efter att prover tagits och dessa analyseras kan man besluta om åtgärder, menar hon.