Det var för ett år sedan som Mjölbys byggnadsnämnd beslutade om vite för ägaren att riva och städa tomten i kvarteret Lärdomsljuset. Tomten har en tioårig historia av misslyckade byggplaner bakom sig. Nu hade kommunen tröttnat och krävde städning och uppsnyggning av de påbörjade men aldrig avslutade byggarbetena.
När vitet skulle dömas ut överklagade fastighetsägaren med hänvisning till att han har en köpare på gång "ett stort byggföretag med tänkt tillträde vid årsskiftet".
På byggnadsnämndens senaste möte togs beslutet att dra tillbaka vitesföreläggandet om ägaren kan uppvisa ett påskrivet köpeavtal.
– Om ett köp kommer till stånd med en rimlig exploatering, och man hägnar in, river och tar bort byggskräp, så är vi villiga att lätta på vitet, säger Jimmy Johansson, byggnadschef på Mjölby kommun.
Kommunens representanter har haft kontakt med en intressent – "en stor aktör inom bygg" – som är villig att ta över de nio radhusfastigheterna. Men avsikten är inte att bygga på samma sätt som tidigare planerats.
– Det är på grund av att den aktören hört av sig som nämnden tagit det här beslutet. Vi vill ju hitta en bra lösning, säger Jimmy Johansson.
Om den nya aktörens koncept avviker från gällande detaljplan, så är det en ny ansökan om planbesked som kommunen emotser. Och om man från kommunens sida är positiv till en sådan ändring så kan man sätta igång en ny planprocess. Jimmy Johansson har fått uppfattningen att det handlar om fler bostäder och högre byggnader.
– Vi har förstått att man gärna skulle bygga i en högre exploateringsgrad och mer jämställt med kringliggande bebyggelse.
Tomten ligger mellan trevånings flerbostadshus byggda på 50-talet.
Får det plats flerbostadshus på den tomten?
– Det är en av anledningarna till att kommunen vill överväga rimligheten innan man viker resurser till ett planarbete. Det är inte helt enkelt, men det går säkert, tror Jimmy Johansson.
Vi har ställt frågor till den nuvarande ägaren men inte fått svar. Han köpte fastigheten våren 2014 för 1,9 miljoner kronor efter att den förre ägaren gått i konkurs och kronofogden försökt sälja tomten på auktion. Efter flera års fördröjning kom bygget igång 2018 med en entreprenör med två aktiva byggföretag. Bygget avstannade efter några veckor och båda bolagen har gått i konkurs.