Elektronikaffär utsatt för rån

En elektronikaffär i centrala Mjölby blev på onsdagseftermiddagen utsatt för rån.

En elektronikaffär i centrala Mjölby blev på onsdagseftermiddagen utsatt för rån.

En elektronikaffär i centrala Mjölby blev på onsdagseftermiddagen utsatt för rån.

Foto: Julia Djerf

Mjölby kommun2020-02-19 18:46

Larmet inkom vid 17:46. Polisen var snabbt på plats vid butiken i Mjölby och uppger att ingen person ska ha kommit till fysisk skada i samband med händelsen.

Polisen har inlett en förundersökning om rån.

Ett flertal vittnen har förhörts, liksom personalen som arbetade i butiken. Polisen har även säkrat en del bevis.

En anställd på restaurangen mittemot butiken såg när polisen kom.

– Jag såg flera polisbilar köra in här på gatan, men jag vet inget om vad som har hänt, säger den anställde till vår reporter Julia Djerf på plats. 

– Ibland ser man kanske någon polisbil här på kvällar som kollar runt lite, men vi reagerade förut när vi såg två polisbilar på en gång.

Vad känner du kring att det kan ha skett ett rån precis här?

– Jag känner ingenting för jag vet inte exakt vad som har hänt. 

Vid 19.30-tiden fanns inte längre någon polis på plats och avspärrningsbanden hade nyligen tagits ner, enligt några förbipasserande. 

Någon misstänkt gärningsman är inte gripen och polisen är fortsatt intresserad av att komma i kontakt med personer som kan ha sett händelsen, delar av händelsen eller när gärningspersoner flydde från butiken.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!