Mantorpsmack först i länet med ny teknik

Nu inför tankstationen vid E4 i Mantorp ny teknik, där den som laddat hem en app till sin mobil kan tanka med hjälp av den.

Bilnumret läses av automatiskt vid pumpen när kunden stannar och sedan öppnas pumpen för tankning.Jennie Sammons, stationschef på Circle K i Mantorp visar.

Bilnumret läses av automatiskt vid pumpen när kunden stannar och sedan öppnas pumpen för tankning.Jennie Sammons, stationschef på Circle K i Mantorp visar.

Foto: Sune Johansson

Mantorp2021-05-05 20:08

Mantorp och Norsholm är första orterna i Östergötland med den nya tekniken hos Circle K, som kallas "Blippa bilen". 

Det innebär att registreringsnumret läses av automatiskt vid pumpen när kunden stannar och sedan öppnas pumpen för tankning. 

Enda villkoret är att appen finns i telefonen och att telefonen är i bilen. Ett betalkort behöver också vara kopplat till bilnumret. Flera registreringsnummer kan registreras på samma betalkort.

– Man behöver ha platstjänster påslaget i mobilen också, säger Johan Söderberg, drivmedelsansvarig vid Circle K i Sverige. En utveckling av tekniken blir att man inte ska kunna tanka fel bränsle, eftersom kameran läser av bilnumret. 

– Vi har haft "Blippa bilen" i två veckor och de kunder som testat är jättepositiva, säger Jennie Sammons, stationschef vid motorkorset i Mantorp. De får ett kvitto i appen också, så det går snabbare att tanka. Jag tror att de uppskattar ny teknik.

– Det blir enklare för kunder som bara vill tanka. För oss på stationen betyder det att vi kan ge bättre service till de kunder som vill ha butikstjänster, fortsätter Jennie Sammons. Vi försöker informera kunder och delar ut visitkort om den nya tekniken.

undefined
Stationen vid motorkorset i Mantorp är tillsammans med Norsholm först ut i Östergötland med den nya tekniken. Jennie Sammons, stationschef på Circle K i Mantorp, berättar om tekniken.

Inom tre veckor kommer tre stationer i Linköping att köra igång systemet också; Tornby, Rydsvägen och T1. Fyra stationer i Norrköping följer sedan och i juni ansluter även Finspång och Malmslättsvägen i Linköping. 

Under juni kommer tekniken att ha rullats ut i hela Sverige.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!