Mejerier försvinner när Arla bantar

Malmö2004-03-12 14:17

Hundratals danska och svenska mejerijobb kommer att försvinna efter Arla Foods översyn av mjölkproduktionen.

För svensk del handlar det om två eller tre mejerier som kan komma att läggas ner. I Danmark försvinner ett mejeri.

Planerna presenterades för mejerianställda på Jylland på fredagsmorgonen. Också Arla Foods personal i Sverige har blivit informerad, men inte lika detaljerat.

Vi har sagt i Sverige att vi ser över strukturen på de mejerier där man förpackar dryckesmjölk. Men vi har inte nämnt några siffror, eftersom ingenting är beslutat, säger Katarina Malmström, presschef på Arla Foods Sverige, till TT.

I Sverige finns i dag sådana mejerier på sju orter: Stockholm, Örebro, Göteborg, Jönköping, Karlskrona, Visby och Linköping.

Två eller tre av dessa kommer troligen att läggas ner. Hur många anställda som därmed förlorar sina jobb är för tidigt att säga, enligt Arla Foods Sverigechef Hans-Åke Hammarström.

Personal vid de mejerier som läggs ner kommer i viss utsträckning att kunna erbjudas jobb på andra orter.

Enligt uppgifter från Arla Foods i Danmark skulle det kunna handla om 600-700 jobb, men Hans-Åke Hammarström tror att det kanske bara blir hälften så många. Strukturutredningen blir klar senare i vår.

Bakgrunden till nedläggningsplanerna är den ständigt tilltagande konkurrensen på den europeiska marknaden. Så sent som i förra veckan varnade Arla Foods ordförande Knud Erik Jensen för att företaget står inför en period av lång och hård kamp.

EU:s utvidgning i maj innebär både att nya marknader öppnas och att konkurrensen tilltar.

EU:s minskade stöd till export av mejeriprodukter medför att Arla Foods europeiska konkurrenter i större utsträckning försöker få avsättning för sina produkter inom EU. Samma effekt har kursfallet på dollarn fått.

I både Sverige och Danmark har Arla Foods på senare tid fått konkurrens av billig, utlandsproducerad mjölk.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!