Linköpingsbutikerna stängda – ska sälja ut allt

Klädjätten MQ har ansökt om konkurs. Beslutet berör 159 butiker i Sverige, varav två finns i Linköping. Dessa har nu stängt i väntan på en total utförsäljning.

Klädkedjan MQ har lämnat in en ansökan om konkurs. I Linköping berörs två butiker som nu har stängt i väntan på inventering och total utförsäljning.

Klädkedjan MQ har lämnat in en ansökan om konkurs. I Linköping berörs två butiker som nu har stängt i väntan på inventering och total utförsäljning.

Foto: Pelle Johansson

Linköpings kommun2020-04-16 13:50

Beslutet att ansöka om konkurs baseras på kraftigt försämrad försäljning under mars och inledningen av april och som bedöms ha betydande påverkan på konsumtionsmarknaden under en längre period även efter covid-19, uppger MQ i ett pressmeddelande.

Styrelsen bedömer att förutsättningarna för att fortsätta bedriva MQ:s verksamhet väsentligt försämrats. De ytterligare kostnadsbesparingar och åtgärder som vidtagits i samband med pandemin bedöms inte vara tillräckliga med hänsyn till en redan tidigare utmanande ekonomisk situation.

– Det är ett djupt beklagligt besked som styrelsen tvingats fatta. Vi har gjort allt vi kunnat för att möjliggöra en fortsättning av verksamheten men under rådande omständigheter får vi inse att det tyvärr inte är möjligt, skriver bolagets vd Ingvar Larsson i pressmeddelandet.

MQ har två butiker i Linköping, tre i Norrköping och en i Motala.

Redan tidigt på torsdagsmorgonen möttes de kunder som hade tänkt att besöka butikerna i Linköping av ett textat meddelande på entrédörrarna där det förklarades att MQ Retail AB/MQ Holding har försatts i konkurs och att butikerna samt bolagets e-handel tillfälligt har stängt för en inventering.

Det förklarades vidare att man inom kort kommer att öppna igen för en total utförsäljning av hela sortimentet.

Vi har sökt Ingvar Larsson och personalen vid butikerna vid Gyllentorget och I-huset för ytterligare kommentarer.

Karta: MarQet Linköping, Gränden
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!