– Siffrorna indikerar att vi är en välmående kommun och att människor söker sig till Linköping. Det byggs bostäder och arbetsmarknaden är stabil. Men det ställer krav på kommunen, till exempel i fråga om integration, säger Muharrem Demirok (C ), kommunalråd med ansvar för samhällsbyggnadsfrågor.
Enligt befolkningssiffror som Statistiska Centralbyrån (SCB) presenterade på torsdagen ökade Linköpings kommun med 2 000 invånare under förra året. Det bor numera 163 051 personer i Linköpings kommun. Av dessa 163 051 personer har 23,1 procent en utländsk bakgrund genom att en eller båda föräldrarna är födda utomlands.
Medelåldern bland Linköpingsborna är enligt SCB 39 år. Muharrem Demirok konstaterar att universitetet, som också står för en del av befolkningsökningen genom ett ökat antal studenter, innebär att medelåldern i Linköping hamnar något under rikssnittet för kommuner.
En ökning med cirka 2 000 personer om året är en bra ökning för Linköpings kommun, menar Muharrem Demirok. Det är ungefär den ökning som kommunen siktat mot. En ökad befolkning betyder ökade skatteintäkter – men också ökade utgifter.
– Det ställer stora krav på oss eftersom behovet ökar av till exempel skolor, förskolor och idrottshallar.
I riket som helhet är återvändande svenskar, som levt i andra länder men vill tillbaka till Sverige, den största invandringsgruppen. Svenskarna följs av medborgare i Indien och därefter personer från Afghanistan.