18-åring frias för knivhot på torget

18-åringen åtalades för att ha hållit en kniv mot offrets hals. Men tingsrätten anser inte att bevisningen är tillräcklig.

En 18-åring åtalades för olaga hot. Nu har han friats.

En 18-åring åtalades för olaga hot. Nu har han friats.

Foto: Polisen/Arkivbild

Linköpings kommun2019-12-08 21:00

Den påstådda händelsen inträffade på Stora torget den 28 maj i år. En tonåring befann sig på torget när 18-åringen kom fram och bad att få låna hans sparkcykel. Tonåringen gick med på detta, men bad snart att få tillbaka sin sparkcykel. 18-åringen skulle då, enligt åklagaren, ha dragit fram en kniv som han höll mot tonåringens hals.  

Polisen fick larm om det inträffade och kunde gripa 18-åringen inne på Burger king. Kniven bar en 16-årig kamrat till 18-åringen på sig.  

Linköpings tingsrätt underkänner dock bevisningen och har nu frikänt 18-åringen. 16-åringen döms för brott mot knivlagen och ska som straff betala 1 200 kronor i böter. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!