Därför vann Linköpingsbon

Entreprenören Carl Svahnströms affärsidé vann den svenska versionen av UberPITCH-tävlingen som arrangerades i 37 städer runt om i Europa.

Linköpingskillen. Dooify från Stockholm
 Mika Wikman, Carl Svahnström, f d Ljunkans elev, och  Louise Serenhov.

Linköpingskillen. Dooify från Stockholm Mika Wikman, Carl Svahnström, f d Ljunkans elev, och Louise Serenhov.

Foto: Zenaida Hadzimahovic

Linköping/Stockholm2016-06-18 12:00

– På vår plattform Dooify delar människor tjänster med varandra. Valutan är timmar och allas tid är lika mycket värd. Genom att ge en timme av din tid, kan du byta till dig en timme av någon annans tid, säger Carl Svahnström som har grundat delningsföretaget Dooify.

Han är 32 år, född och uppvuxen på en bondgård i Skärkind, utanför Norsholm, mellan Linköping och Norrköping. Carl Svahnström läste medieprogrammet på Anders Ljungstedska Gymnasiet men efter skolan flyttade han till Stockholm.

Tjänsten Dooify syftar till att bygga möten och broar mellan kulturer, generationer och människor med olika sociala bakgrunder.

– Med hjälp av Dooify vill vi att grannar ska hjälpa varandra i vardagen och dela kunskap och utbyta erfarenheter med varandra. Svenskarna känner sig ensammare än någonsin, säger Carl Svahnström.

Plattformen har redan 240 tjänster och 800 användare. Plattformen är gratis och den kommer att fortsätta vara gratis för medlemmar, men Carl Svahnström har en idé om hur man ska ta betalt.

– Vi kommer att sälja plattformen till större företag. På varje företag finns det männsikor med samma intressen eller folk som skulle kunna hjälpa varandra. Människor som hjälper egna barn med läxor och kan hjälpa även andras eller de som gillar att fiska. Men de hittar inte varandra. Vår tjänst skulle underlätta dessa möten, säger han.

I UberPITCH-tävlingen möter en ledande investerare en entreprenör som har en fantastisk affärsidé men vill bolla den för att få feedback. Investerare väntar i sin bil och där får de unga entreprenörerna sju minuter på sig att presentera, pitcha, sin affärsidé. Efter sju minuter får de den värdefulla feedbacken.

UberPITCH arrangerades av Uber som för samman entreprenörer med investerare från EQT Ventures för att främja innovation och stora idéer.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om