Smitningsolycka vid Abiskorondellen

Klockan 12.43 på onsdagen fick polisen in ett larm om en smitning från en trafikolycka vid Abiskorondellen i Linköping.

Linköping2016-08-03 15:09

Anmälaren kontaktade polisen angående att en cyklist blivit påkörd på cykelbanan vid Abiskorondellen av två mopedister. Till en följd av det ådrog sig cyklisten lindriga skador.

En ytterligare mopedist som efter olyckan kommit till olycksplatsen, ska ha avvikt från platsen, innan de andra två som orsakat olyckan smet från platsen i riktning mot Gottfridsberg.

Enligt vittnesuppgifter som polisen fått in ska den första mopedisten som var inblandad i påkörningen av cyklisten ha kört en svart vespa och burit mörka kläder. Den andra mopedisten hade en grön tröja på sig och ska ha kört en moped av crossmodell med inslag av lila och den tredje mopedisten ska ha framfört en röd moped av märket Yamaha.

Ingen av de mopedburna ska ha haft hjälm på sig.

Polisen har pratat med den påkörda cyklisten. Brottet är rubricerat som smitning från trafikolycka. Eventuella tips från allmänheten tas tacksamt emot av polisen på telefon 114 14.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om