Rån i kiosk – två till sjukhus

Fem i nio på torsdagskvällen larmades polisen om ett rån i en kiosk i Berga centrum, Linköping. Två personer som arbetade i kiosken fördes till sjukhus.

Foto: Läsarbild: Jonathan

Linköping2018-03-08 21:34

Det var strax före 21.00 på torsdagskvällen som en kiosk i Berga centrum rånades. Ett vittne såg tre personer springa från platsen, men det är oklart om alla tre faktiskt deltog i rånet.

– Vi har fått att de hotat med pistolliknande föremål. Det uppger målsägande, säger Mariana Persson, vakthavande befäl polisregion Öst.

Två män som arbetade i kiosken fördes till sjukhus efter händelsen, båda med lindriga skador. Den ena mannen hade lämnat US på fredagsförmiddagen, medan den andra var kvar för observation.

Polisen använde hund i ett försök att spåra gärningsmännen.

Vår reporter Pelle Johansson var vid 22-tiden på plats vid brottsplatsen och berättar att polisen hade spärrat av runt kiosken och att hundföraren bland annat sökte i området bakom kiosken.

Tidigare under torsdagen utsattes en kiosk på Vasavägen i Linköping för rån. Det är i nuläget oklart om det finns något samband mellan händelserna.

På fredagsförmiddagen hade fortfarande ingen gripits misstänkt för rånet.

Enligt polisen ska en teknisk undersökning göras under fredagen.

Händelsen rubriceras som grovt rån.

– Vi har fortfarande ingen skäligen misstänkt och har inte gripit någon. Nu sammanställs insamlad information från bland annat förhör, säger Peter Ström.

Rånarna ska i samband med rånet ha kommit över ett femsiffrigt belopp pengar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om