Klockan 23.29, mÄndagen den 28 juli fick polisen larm om att det pÄgick skottlossning i SkÀggetorp. Knappt tvÄ minuter senare anlÀnde de tvÄ första poliserna till platsen. De fick genast syn pÄ den svÄrt skadade 18-Äringen och pÄbörjade hjÀrt- och lungrÀddning. Den okÀnde fotografen tog en bild som visar hur poliserna försöker att rÀdda livet pÄ 18-Äringen. PÄ samma bild, som nu ingÄr i förundersökningen, syns en person som sitter pÄ en moped ett stycke bort.
â Vi Ă€r angelĂ€gna om att komma i kontakt med personen som tog den hĂ€r bilden eftersom vi tror att han eller hon har viktiga upplysningar att lĂ€mna till oss, sĂ€ger kammarĂ„klagare Helene Gestrin, som leder förundersökningen.
Klockan 01.39 samma natt valde fotografen att publicera ett inlÀgg pÄ internetforumet Flashback. Han valde Àven att lÀgga ut en lÀnk till sin nytagna bild. I inlÀgget skrev fotografen: "SÄg hela hÀndelsen, ca 8-10 skott (pistol)."
Polisen har, utan att lyckas, försökt att fÄ tag i fotografen, som pÄ Flashback kallar sig för "Mordarosten".
â Vi har hĂ„llit cirka 480 förhör i den hĂ€r utredningen, men vi har inte pratat med nĂ„gon som sĂ€ger sig ha tagit den hĂ€r bilden, sĂ€ger polisens utredningsledare John Skoog.
TrÄden som handlar om mordet i SkÀggetorp har haft nÀrmare en halv miljon visningar pÄ Flashback och i ett av inlÀggen uppmanas "Mordarosten" att kontakta polisen. Svaret blev: "Givetvis har jag talat om allt för polisen". Enligt utredningsledningen stÀmmer dock inte detta.
Polisen har tidigare övervÀgt att vÀnda sig till Flashback med en begÀran om att lÀmna ut identiteten pÄ fotografen.
â Men vi tror inte att det Ă€r en framkomlig vĂ€g eftersom Flashbacks server ligger utomlands och dĂ„ kan vi inte göra nĂ„gon ip-spĂ„rning, sĂ€ger Ă„klagaren.
â Vi tycker det Ă€r bĂ€ttre att den hĂ€r personen hör av sig frivilligt till oss, sĂ€ger bitrĂ€dande utredningsledare Gunilla Broman.
PÄ den aktuella bilden syns alltsÄ Àven en mopedist.
â Ăven det Ă€r en person som Ă€r okĂ€nd för oss och som vi skulle vilja tala med, sĂ€ger Gunilla Broman.
Ett tiotal poliser Àr för nÀrvarande involverade i utredningen och de fortsÀtter att knacka dörr i omrÄdet.
â Vi har uppgifter om att en lĂ„ng man pĂ„ cykel sĂ„gs i nĂ€rheten av brottsplatsen och vi har Ă€ven uppgifter om att tre unga flickor kom till platsen. Det Ă€r personer som vi vill tala med, sĂ€ger Helene Gestrin.
Under utredningens gÄng har polisen Àven fÄtt information om att det ska finnas fler bilder och Àven rörliga filmbilder som togs under det kaotiska hÀndelseförloppet.
â Det Ă€r materiel som vi gĂ€rna vill titta pĂ„, sĂ€ger Gunilla Broman.
Fotnot: Vet du vem fotografen Àr eller har andra tips? Kontakta polisen pÄ 010-566 74 66 eller 010-566 62 58. Det gÄr Àven bra att kontakta polisen via mejl pÄ: krim.linkoping@polisen.se