Här vill cafékedjan etablera sig

Nu tar Mocca Deli sikte på en etablering i Linköping. "Stället kommer att ha omkring 25 anställda", säger delägaren Tony Mansour.

Mocca Deli vill etablera sig i Linköping och hoppas kunna öppna under nästa år. Helst i centralt läge. Helst i området kring Stora torget.

Mocca Deli vill etablera sig i Linköping och hoppas kunna öppna under nästa år. Helst i centralt läge. Helst i området kring Stora torget.

Foto: Pelle Johansson

Linköping2019-08-07 18:00

Det är tre bröder Mansour som står bakom Mocca Deli med huvudsäte i Eskilstuna. Tony, 38, Salar, 35 och Alen, 33.

– Vi är födda till det här. Det startade med vår pappa, Emanuel, som drev restaurang i stan, berättar Tony som avslöjar att konceptet med café och trattoria startade i hemstaden 2015, att Örebro var nummer två 2018 och Norrköping som trea tidigare i år.

Nu söker bröderna efter franchisetagare i ett flertal andra städer, däribland Linköping.

– Linköping är stekhett för oss. Stan är oerhört expansiv och där vill vi såklart finnas. Vi tror att det kan bli ett av våra flaggskepp.

Enligt Tony Mansour siktar Mocca Deli på att öppna på mellan tre och fyra enheter varje år.

– Det här är en bransch som växer. Särskilt på orter som Linköping. Vi ser stora likheter med Uppsala där vi också planerar att komma igång så snart det går.

Det är i området kring Stora torget som brödratrion helst vill etablera sig.

– Vi kan stan ganska bra och vet att det är där som folk rör sig som mest. Vi diskuterar just nu med en person som vi tror kommer att bli en bra franchisetagare, men än så länge har vi ingen lokal.

Det finns flera restauranger och caféer i Linköping. Hur ser ni på den konkurrens som råder i branschen?

– Konkurrens är bra. Folk drar folk. Det har vi sett i andra städer där vi finns.

Tony Mansour uppger att tiden mellan kontraktskrivning och öppning vanligtvis är fyra månader

– Målet är att vara igång nästa år. Hittar vi bara ett bra läge slår vi till direkt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!