Det meddelar hon via ett inlägg på Linkedin. Enligt inlägget är hon kvar i tjänsten till början av februari 2025.
"Det har varit det absolut roligaste och mest spännande uppdrag jag haft i min karriär men även det mest utmanande. Jag kommer säkert ångra detta beslut både en och två gånger för jag älskar 'min' flygplats, mina kollegor, våra partners och inte minst våra resenärer. Men var sak har sin tid", skriver vd:n vidare i inlägget.
När hon går av posten väntar först semester. Men därefter planerar hon att arbeta med olika styrelseuppdrag, och att starta eget företag.
"Men framför allt ska jag styra min egen tid, arbeta i lagom omfattning med det jag tycker är spännande och där jag kan bidra, till exempel ledarskap, verksamhetsutveckling, service och bemötande samt att arbeta för att öka mångfalden i våra ledningsgrupper och styrelser", skriver hon.