Vabruari är här med många sjuka barn

Vabruari är här, den månad på året då vi är mest hemma med sjuka barn. Minst 12 000 östgötar förväntas vabba under februari.

Linköping2015-02-03 13:32

Statistiken ser ungefär likadan ut år från år: I juli är det få som vabbar, det vill säga är hemma från jobbet för att ta hand om ett sjukt barn. Sedan stiger antalet månad för månad för att toppa i februari då mellan en kvarts miljon och 300 000 svenskar brukar vabba.

I snitt vabbar varje förälder 4,0 dagar om året. Den siffran gäller både för riket och för Östergötland, men det finns variationer mellan kommunerna. År 2013 vabbade Boxholmsföräldrarna mest, 5,0 dagar, och Ydreborna minst med 2,8 dagar. Flest dagar krävs för dem som har en tvååring i familjen.

Den 1 januari 2013 togs kravet på intyg bort och många befarade då att fusket skulle öka.

– Men vi kan inte se någon ökning av vabbandet. Vi gör ganska omfattande kontroller och det är en väldigt liten del av ersättningarna som är felaktiga, säger Försäkringskassans familjeekonomiska talesperson Niklas Löfgren.

Vad Försäkringskassan inte vet är hur många som vobbar, det vill säga jobbar hemifrån och samtidigt tar full ersättning.

– Det är omöjligt att kontrollera. Det bygger på att folk har respekt för systemet, missbrukas det så håller inte systemet i längden, säger Löfgren.

Niklas Löfgren tipsar om att använda Försäkringskassans mobilapp där det är smidigt att anmäla vård av barn.

– Har man jobbat en timme söker man ersättning för 7/8 av dagen och rapporterar jobbtimmen till arbetsgivaren.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!