Två Gripenlarm samma dag

Vid två tillfällen under tisdagseftermiddagen ryckte räddningstjänst och polis ut till Linköping City Airport sedan varningslarm utfärdats för Jas 39 Gripen.

Räddningstjänsten och polis larmades två gånger under tisdgen.
Arkivbild

Räddningstjänsten och polis larmades två gånger under tisdgen. Arkivbild

Foto: Jan Christer Persson

Linköping2015-08-18 18:00

– Det här inträffar då och då och är en normal procedur som ingår i i den flygprovsverksamhet vi bedriver, säger Saab:s presschef Sebastian Carlsson.

12.25 kom det första larmet. Polis, ambulans och räddningstjänst ryckte ut till Linköpings lygplats. Det berörda flygplanet var ett Jas 39 Gripen med en person ombord.

Ett civilt flygplan från Köpenhamn fick cirkulera en stund i luften i väntan på händelseutvecklingen.

Gripenplanet kunde dock landa och det är inte känt att någon skadades vid händelsen. Det är, enligt polisen, oklart vad som utlöst varningslarmet, mer än att det handlade om ett indikeringsfel.

15.57 inkom ett nytt larm om att ett Jas Gripen hade någon typ av tekniskt problem. Flygplanet planerade enligt polisen att nödlanda.

Några minuter senare meddelades dock att det aktuella flygplanet hade landat på ett till synes normalt sätt. Därmed avbröts räddningsinsatsen. Flygplanet hade då ankommit till hangaren.

Sebastian Carlsson vill inte gå in på om det handlade om samma flygplan vid båda larmtillfällena.

– Allt jag kan säga är att det är en normal procedur. Våra piloter följer ett avvikelseprotokoll och så fort något beter sig på ett sätt det inte brukar, så larmar man. Det är att jämföra med att du installerar ett nytt program i datorn. Flygprovsverksamheten finns ju till för att produkten ska vara fullt utvprovad när den når kunden, säger Saab:s presschef Sebastian Carlsson.

Så det var ingen fara den här gången?

– Nej.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om