Tipsen kring privatekonomi för unga – så säger experten

Fyra av fem ungdomar har sämre koll på privatekonomi än vad de skulle velat ha, enligt en rapport från SIFO som släpptes för några år sedan. Nu finns det gymnasieskolor i Linköping som har fått särskilda certifikat för deras arbete med att informera ungdomar om privatekonomi.

Jensen gymnasium i centrala Linköping är en av tre friskolor att bli UP-certifierade. Den enda av Linköpings kommunala skolor som är det är Birgittaskolan.

Jensen gymnasium i centrala Linköping är en av tre friskolor att bli UP-certifierade. Den enda av Linköpings kommunala skolor som är det är Birgittaskolan.

Foto: Lukas Eriksson Melander

Linköping2023-04-23 11:00

I Linköping finns fyra deltagande skolor. Fredrik Dannsäter, som arbetar med specialpedagogisk kompetens på Jensens gymnasium, pratar vidare om projektet de deltagit i de senaste åren.

– Jag tycker att det är en bra möjlighet att förbereda eleverna inför kommande delar av livet med lite bättre koll på sin privatekonomi. Det blir som ett helt arbetsområde kring privatekonomi och hur eleverna kan tänka inför framtiden. Gymnasieskolan har en tendens att bli en lite skyddad värld, så vi öppnar upp mot verkligheten, säger han.

Enligt Fredrik Dannsäter tycker eleverna att det är en bra satsning.

– De tycker att det här är jättekul och de uttrycker att det är väldigt lärorikt.

Kajsa Thor är projektledare hos Ung privatekonomi, som delar ut certifikatet. Hon säger att det är ett arbete med mål att belöna skolor som väljer att lära ungdomar om privatekonomi.

– Målet är helt klart att fler skolor ska vilja bredda den här undervisningen till att inte bara gälla ekonomi- och samhällselever. Vi vill nå ut med information till fler elever från flera program och fler samhällsgrupper, oavsett var man bor eller är uppvuxen, säger hon.

Det finns vissa krav som skolorna måste uppfylla för att få ett certifikat från Ung privatekonomi. I huvudsak handlar det om att skolan ofta informerar om privatekonomiska frågor. Utöver detta måste man som skola också ha sett till att varje elev fått medverka på en av deras föreläsningar om privatekonomi.

Vad är det vanligaste felet man gör i sin privatekonomi?

– Jag tror att det inte är något fel man gör direkt utan mer om att man inte är så intresserad eller insatt, att det är något som man helst sopar under mattan. Det handlar om att man inte lägger någon tid eller kärlek på det direkt, säger hon.

Kajsa Thors bästa tips för ungdomars privatekonomi:

  •  Börja spara tidigt. Det handlar inte om att det måste vara stora summor utan att man får in en vana av att spara lite varje månad. 
  •  Bygg på sparandet, om man vill så kan man investera någon del av pengarna för at det ska kunna ge lite avkastning.
  •  Ha olika sparanden för olika mål i livet, spara till vissa saker på kort sikt och andra på lång sikt.
Karta: JENSEN gymnasium Linköping
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!