Snart väntar nya kajrenoveringar vid ån

Efter två års kajrenovering är det åter normal framkomlighet på promenadstråket längs med Stångån i Tannefors. Men ännu återstår flera etapper på Linköpingsbornas promenadfavorit.

Kajen längs med Stångån är på sina håll 140 år gammal.

Kajen längs med Stångån är på sina håll 140 år gammal.

Foto: Victor Bomgren

Linköping2022-06-23 11:00

Den 300 meter långa flytbryggan, som i två år fungerade som genväg förbi kajrenoveringen i Tannefors, är borta sedan veckor tillbaka.

– Den har fungerat väldigt bra och många har varit nöjda. Vissa har till och med velat behålla den, men det var aldrig aktuellt, säger Joacim Gustavsson, projektledare på Linköpings kommun.

undefined
Så här såg den 300 meter långa flytbryggan ut. Nu har den tjänat sitt syfte och packats ihop.

Renoveringen av kajen längs med Stångån mellan Nykvarn och Tannefors slussar har pågått i omgångar sedan 2015. Syftet är att förlänga livslängden på kajen, som på vissa sträckor är 140 år gammal. Med den här insatsen förväntas den kunna stå stadigt i 80 år till.

– Man kan se att kajen är bra renoverad om man tittar med rätt ögon. Men som lekman så kanske man inte riktigt ser vad vi har gjort, säger Joacim Gustavsson nu när sträckan mellan Åkersbergsgatan och Tegelbruksgatan är färdig.

Det som har gjorts är att stenblocken har tajtats till och gångbanan har stöttats upp så att tunga fordon vid behov kan åka på den. 

undefined
Kajen längs med Stångån är på sina håll 140 år gammal.

Och snart är det dags igen. Nästa planerade sträcka som ska renoveras är mellan Tinnerbäckens utlopp och Drottningbron. Arbetet ska påbörjas efter stadsfesten som avslutas i slutet av augusti. Det arbetet förväntas bli klart sommaren 2023.

– Då behöver vi stänga av gångbanan. Men det blir ingen flytbrygga, då kan vi leda om vägen via Gripgatan och bakom Hamngatan under några månader.

Hösten 2023 påbörjas även en renovering vid Tullbron, vilket förväntas bli klart hösten 2024.

Rättelse: I en tidigare version stod det att kajrenoveringen vid Tullbron påbörjas i höst. Det ska vara hösten 2023. 

undefined
Jan Harry Arrendal bor intill ån och promenerar ofta på gångbanan med sina hundar. "De har gjort ett förtjusande arbete med kajen", säger han.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!