Slapp fängelse – rymde från behandlingshem

Den 29-årige mannen gjorde sig skyldig till flera stölder men slapp fängelse då han ansågs vara i behov av vård. Efter fyra dagar på behandlingshemmet rymde han.

Den 29-årige mannen dömdes för flera stölder, men slapp fängelse då han ansågs vara i behov av vård.

Den 29-årige mannen dömdes för flera stölder, men slapp fängelse då han ansågs vara i behov av vård.

Foto: Arkivbilder

Linköping2020-08-06 22:00

Den 26 maj dömde Linköpings tingsrätt mannen för tre stölder som begåtts i Linköping. Domstolen ansåg att straffvärdet låg på fängelse i fyra månader, men eftersom mannen ansågs vara i behov av vård för sitt missbruk dömdes han till skyddstillsyn med särskild behandlingsplan. 

Dagen därpå överfördes 29-åringen till ett behandlingshem. Två dagar efter att han kommit till behandlingshemmet fick han en varning. På den fjärde dagen rymde han från hemmet – för att återkomma självmant dagen därpå. 

Göta hovrätt har nu ändrat tingsrättens dom och istället dömt 29-åringen till fängelse i fyra månader. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!