För snart ett år sedan stängde Önskabutiken på Repslagaregatan och sedan dess har lokalen stått tom. Under måndagen skrevs kontraktet och Bilbörsen blir ny hyresgäst till och med april 2023. Med förebilder från Stockholm och London vill de öppna en popup-butik för att visa några av sina flaggskeppsmodeller av bilmärket Kia.
– Då har vi förmånen att nå företag och kunder som rör sig inne i stan. Här går det även att ha mindre event och så ser man bilarna utifrån när man passerar förbi, säger Christian Fornell, bilmarknadschef på Bilbörsen.
Både han och marknadskommunikatören Daniel Lönnqvist är tydliga med att det är ett komplement till bilhallen i Mörtlösa.
– Placeringen är perfekt. Man kan känna på bilarna och prata med säljarna innan man åker ut till Mörtlösa och provkör, säger Daniel.
Det ambitiösa målet är att öppna redan på fredag. De är inte omedvetna om de omålade väggarna, men beslutsamma – det ska gå. Just på fredag är det också black friday, som ses som startskottet för julhandeln. Men köper folk verkligen bilar då?
– Det är så klart inget man bara köper spontant, men genom att finnas här när mycket folk är i rörelse så sår man ett frö, säger Daniel.
Dessutom är december faktiskt en ganska bra månad för att sälja bilar, enligt deras statistik. På bara några veckor har de gått från idé till handling.