Skelettdelar hittade i city – grävarbetet försenas

I onsdags upptäcktes skelettdelar vid ett grävarbete på S:t Larsgatan. Under torsdagen kallades arkeologer till platsen och ledningsarbetet riskerar nu att försenas.

Grävarbetet vid S:t Larskyrkan kan skjutas upp på grund av flera skelettfynd.

Grävarbetet vid S:t Larskyrkan kan skjutas upp på grund av flera skelettfynd.

Foto: Susanna Ali

Linköping2016-03-10 11:15

Videon är inte längre tillgänglig

Tre gravar hittades i går vid S:t Larsgatan.

– Det här kommer troligtvis att försena arbetet, säger Stefan Candell, grävmaskinsentreprenör.

– Vi kanske hittar fler gravar i området vilket kan ta tid. Men vi försöker att inte hindra grävarbetet, säger Emma Karlsson och Helén Romedahl, arkeologer på Östergötlands museum.

Resterna av tre skelett hittades under en utgrävning inför ett byte av rör i S:t Larsgatan. Grävarbetare upptäckte skelettfynden i onsdags och arkeologer från Östergötlands museum kallades till platsen.

– Det här är inte första gången skelett upptäcks i området. Det har legat en kyrkogård här tidigare, säger Emma Karlsson.

– Flera skelett upptäcktes när tekniska verken byggde om för fjärrvärme för cirka tio år. Vi har bra kunskap om området, säger hon.

Skelettfyndet är intressant eftersom kvarlevorna är välbevarade. Emma Karlsson och Helén Romedahl har hittat hela benrester efter två gravar från en äldre kyrkogård, som troligtvis var bebyggd under 1500-talet.

I en av gravarna upptäcktes två personer i samma grav. I den andra ligger en person vars kranium tog skada av en grävmaskin. Men de tre skeletten var också beskurna vid midjan. Emma Karlsson förklarar att förr tog man inte samma hänsyn vid grävarbeten som i dag.

– Så var det på 20-talet. Man skar i allt och kastade det som var i vägen. Vi kommer nog att hitta de saknade benresterna snart.

En blykula hittades i ett av skeletten och Emma Karlsson tror att personen har blivit skjuten i strid.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om